Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Wiadomości

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Wizyta uczniów Społecznego Gimnazjum nr 4 im. Władysława Grabskiego

13 lutego 2018 r. naszą bibliotekę odwiedzili uczniowie Społecznego Gimnazjum nr 4 im. Władysława Grabskiego w Warszawie. Podczas lekcji bibliotecznej, która odbyła się w czytelni opowiadaliśmy o dawnych i współczesnych badaniach statystycznych, sposobach udostępniania wyników takich badań oraz roli jaką pełni Centralna Biblioteka Statystyczna.

Nasi goście mogli poznać historię biblioteki, dowiedzieć się jaki księgozbiór posiadamy oraz jak można z niego korzystać. Wspólnie oglądaliśmy dawne książki, mapy, karty pocztowe i inne interesujące wydawnictwa z naszych zbiorów.  

Podczas wizyty uczniowie wyszukiwali również dane potrzebne do tworzonego przez siebie projektu gimnazjalnego, wykorzystując publikacje GUS z okresu dwudziestolecia międzywojennego, roczniki wydawane współcześnie oraz zasoby elektroniczne dostępne w lektorium komputerowym.

Zbiory Centralnej Biblioteki Statystycznej to bogate źródło danych umożliwiających tworzenie wszelkiego rodzaju prac naukowych i projektów badawczych. Zapraszamy grupy zorganizowane oraz osoby indywidualne do kontaktu, odwiedzin i korzystania ze zbiorów naszej biblioteki.

Spotkanie z młodzieżą z Pozaszkolnej Placówki Specjalistycznej TPD „Helenów”

11 grudnia 2017 r. w czytelni Centralnej Biblioteki Statystycznej gościli podopieczni Pozaszkolnej Placówki Specjalistycznej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Helenów”.

Spotkanie było bardzo miłe. Rozmawialiśmy o bibliotece i pracy w niej, pokazywaliśmy zdjęcia, książki, mapy, plakaty i pocztówki z naszych zbiorów a nawet układaliśmy puzzle.

Dziękujemy naszym gościom za wizytę oraz wspólną zabawę i zapraszamy do kolejnych odwiedzin. Zachęcamy również wszystkich do korzystania z naszych bogatych zbiorów.

Wirtualny spacer po bibliotece

Na naszej stronie internetowej jest dostępna nowa zakładka: „Wirtualny spacer po bibliotece”.

Spacer pozwala na oglądanie na ekranie komputera panoramicznych widoków wnętrz Centralnej Biblioteki Statystycznej, również  miejsc niedostępnych na co dzień  dla czytelników.

Po wszystkich pomieszczeniach możemy spacerować przy pomocy myszki i rozwijanego menu w rogach ekranu.

Podczas oglądania możemy także dowiedzieć się czym zajmują się pracownicy poszczególnych działów.

Serdecznie dziękujemy twórczyni wirtualnego spaceru, Pani Edycie Leśniarek z Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze i zapraszamy do, nie tylko wirtualnych, odwiedzin.

Kondolencje.

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 10 października 2017 roku zmarł

Andrzej Jopkiewicz

bibliotekarz, bibliograf,

wieloletni dyrektor i wicedyrektor
Centralnej Biblioteki Statystycznej im. Stefana Szulca.

Był inicjatorem wielu rozwiązań rozwojowych,

kształtujących profil naukowy Biblioteki.

Utworzył w CBS  Dział Bibliografii i Dział Informacji Statystycznej, w których wydawane były wielotomowe serie: „Bibliografia Wydawnictw GUS”, „Bibliografia piśmiennictwa demograficznego” oraz „Bibliografia Piśmiennictwa Statystycznego (bez wydawnictw GUS)”, „Roczniki statystyczne świata
w zbiorach CBS”, „Zestawienia Bibliograficzne” i „Biuletyny CBS”.

Prowadził działania popularyzujące wiedzę statystyczną. Organizował Konkurs ze znajomości Małego Rocznika Statystycznego dla młodzieży szkół średnich. Był autorem kilkudziesięciu publikacji dotyczących Warszawy, historii literatury i informacji naukowej.

Był członkiem-założycielem Polskiego Towarzystwa Statystycznego oraz  zasłużonym działaczem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Został odznaczony: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski,
Złotym Krzyżem Zasługi, Honorową odznaką Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „W dowód uznania” i odznaką „Zasłużony pracownik informacji naukowo-technicznej”.

Żegnamy naszego Kolegę oddanego działalności na rzecz statystyki,

 bibliotekarstwa i informacji naukowej.

Żegnamy przyjaznego i otwartego na pomoc innym Człowieka.

Rodzinie i Bliskim Zmarłego
składamy wyrazy serdecznego współczucia.

Dyrekcja i pracownicy

Centralnej Biblioteki Statystycznej

im.Stefana Szulca

 

10.10.2017 - wizyta członków Stowarzyszenia „Bardziej Kochani”

10 października 2017 r. Centralną Bibliotekę Statystyczną odwiedzili członkowie Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani”.

Podczas wizyty w czytelni nasi goście mogli dowiedzieć  się czym zajmuje się biblioteka, w jaki sposób udostępnia swoje zasoby oraz na czym polega praca bibliotekarzy. Wszyscy mogli zapoznać się z interesującymi publikacjami z naszych zbiorów. Na ich przykładzie opowiadaliśmy jaki księgozbiór posiadamy, jakie statystyki można u nas znaleźć, a także jak ciekawie mogą być one prezentowane.  Obejrzeć można było dawne i współczesne publikacje z wielu krajów, między innymi dawne roczniki statystyczne, plakaty i karty pocztowe a także interesujące egzemplarze map i atlasów. Na koniec wszyscy goście otrzymali nasze materiały informacyjne.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za odwiedziny. Wspólne spotkanie było dla nas ogromną przyjemnością. Z wielką niecierpliwością czekamy na kolejne podobne wizyty w przyszłości i zapraszamy wszystkich chętnych do korzystania ze zbiorów Centralnej Biblioteki Statystycznej.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2017

18 i 19 maja 2017 r. Centralna Biblioteka Statystyczna im. Stefana Szulca gościła uczestników Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Z tej okazji w naszej czytelni zaprezentowana została wystawa dawnych map oraz zdjęć pokazujących zmiany wystroju sali czytelnianej na przestrzeni lat. Można było również obejrzeć współczesne i historyczne publikacje statystyczne i kartograficzne z całego świata.

Podczas przedstawionej prezentacji komputerowej opowiadaliśmy o działalności biblioteki i jej zbiorach. Pokazaliśmy też możliwości wyszukiwania informacji i korzystania z naszych zasobów na odległość. Zaprezentowana została dostępna na naszej witrynie Statystyczna Biblioteka Cyfrowa, jej funkcje oraz interesujące przykłady udostępnianych przy jej pomocy publikacji z XIX i XX wieku.

Na koniec wszyscy chętni mogli zapoznać się z dostępnym w czytelni księgozbiorem oraz  wydawnictwami  cyfrowymi z lektorium komputerowego. Można było również zaopatrzyć się w publikacje statystyczne wydane przez Główny Urząd Statystyczny i Eurostat oraz materiały informacyjne CBS.

Wszystkim, którzy odwiedzili naszą czytelnię podczas Dni Otwartych serdecznie dziękujemy za wizytę, zainteresowanie oraz interesującą dyskusję. Zapraszamy do kolejnych wizyt i korzystania z naszych zbiorów w przyszłości.
Finał I edycji Olimpiady Statystycznej

19 kwietnia 2017 r. odbył się finał I edycji Olimpiady Statystycznej. Jedną z atrakcji przygotowanych dla finalistów i ich opiekunów była wizyta w Centralnej Bibliotece Statystycznej.

Podczas spotkania nasi goście mogli poznać historię biblioteki począwszy od momentu jej powstania w 1918 r. oraz dowiedzieć się jak wygląda nasza praca dzisiaj. Omawiane były dostępne w bibliotece usługi, zbiory w formie tradycyjnej i cyfrowej a także zasady korzystania z nich w czytelni, lektorium komputerowym oraz na odległość.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazywane w czytelni interesujące publikacje, m.in. statystyki z XIX w., dawne i współczesne wydawnictwa Głównego Urzędu Statystycznego, ciekawe wydawnictwa kartograficzne i zagraniczne roczniki statystyczne, których bogaty zbiór posiadamy i udostępniamy. Wszyscy chętni mogli też zwiedzić bibliotekę.

Zwycięzcom i finalistom Olimpiady Statystycznej serdecznie gratulujemy.  Dziękujemy za miłe spotkania. Wszystkich zapraszamy do odwiedzin i jak najczęstszego korzystania ze zbiorów Centralnej Biblioteki Statystycznej.


Do góry