Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Wiadomości

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Kondolencje.

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 10 października 2017 roku zmarł

Andrzej Jopkiewicz

bibliotekarz, bibliograf,

wieloletni dyrektor i wicedyrektor
Centralnej Biblioteki Statystycznej im. Stefana Szulca.

Był inicjatorem wielu rozwiązań rozwojowych,

kształtujących profil naukowy Biblioteki.

Utworzył w CBS  Dział Bibliografii i Dział Informacji Statystycznej, w których wydawane były wielotomowe serie: „Bibliografia Wydawnictw GUS”, „Bibliografia piśmiennictwa demograficznego” oraz „Bibliografia Piśmiennictwa Statystycznego (bez wydawnictw GUS)”, „Roczniki statystyczne świata
w zbiorach CBS”, „Zestawienia Bibliograficzne” i „Biuletyny CBS”.

Prowadził działania popularyzujące wiedzę statystyczną. Organizował Konkurs ze znajomości Małego Rocznika Statystycznego dla młodzieży szkół średnich. Był autorem kilkudziesięciu publikacji dotyczących Warszawy, historii literatury i informacji naukowej.

Był członkiem-założycielem Polskiego Towarzystwa Statystycznego oraz  zasłużonym działaczem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Został odznaczony: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski,
Złotym Krzyżem Zasługi, Honorową odznaką Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „W dowód uznania” i odznaką „Zasłużony pracownik informacji naukowo-technicznej”.

Żegnamy naszego Kolegę oddanego działalności na rzecz statystyki,

 bibliotekarstwa i informacji naukowej.

Żegnamy przyjaznego i otwartego na pomoc innym Człowieka.

Rodzinie i Bliskim Zmarłego
składamy wyrazy serdecznego współczucia.

Dyrekcja i pracownicy

Centralnej Biblioteki Statystycznej

im.Stefana Szulca

 

10.10.2017 - wizyta członków Stowarzyszenia „Bardziej Kochani”

10 października 2017 r. Centralną Bibliotekę Statystyczną odwiedzili członkowie Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani”.

Podczas wizyty w czytelni nasi goście mogli dowiedzieć  się czym zajmuje się biblioteka, w jaki sposób udostępnia swoje zasoby oraz na czym polega praca bibliotekarzy. Wszyscy mogli zapoznać się z interesującymi publikacjami z naszych zbiorów. Na ich przykładzie opowiadaliśmy jaki księgozbiór posiadamy, jakie statystyki można u nas znaleźć, a także jak ciekawie mogą być one prezentowane.  Obejrzeć można było dawne i współczesne publikacje z wielu krajów, między innymi dawne roczniki statystyczne, plakaty i karty pocztowe a także interesujące egzemplarze map i atlasów. Na koniec wszyscy goście otrzymali nasze materiały informacyjne.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za odwiedziny. Wspólne spotkanie było dla nas ogromną przyjemnością. Z wielką niecierpliwością czekamy na kolejne podobne wizyty w przyszłości i zapraszamy wszystkich chętnych do korzystania ze zbiorów Centralnej Biblioteki Statystycznej.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2017

18 i 19 maja 2017 r. Centralna Biblioteka Statystyczna im. Stefana Szulca gościła uczestników Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Z tej okazji w naszej czytelni zaprezentowana została wystawa dawnych map oraz zdjęć pokazujących zmiany wystroju sali czytelnianej na przestrzeni lat. Można było również obejrzeć współczesne i historyczne publikacje statystyczne i kartograficzne z całego świata.

Podczas przedstawionej prezentacji komputerowej opowiadaliśmy o działalności biblioteki i jej zbiorach. Pokazaliśmy też możliwości wyszukiwania informacji i korzystania z naszych zasobów na odległość. Zaprezentowana została dostępna na naszej witrynie Statystyczna Biblioteka Cyfrowa, jej funkcje oraz interesujące przykłady udostępnianych przy jej pomocy publikacji z XIX i XX wieku.

Na koniec wszyscy chętni mogli zapoznać się z dostępnym w czytelni księgozbiorem oraz  wydawnictwami  cyfrowymi z lektorium komputerowego. Można było również zaopatrzyć się w publikacje statystyczne wydane przez Główny Urząd Statystyczny i Eurostat oraz materiały informacyjne CBS.

Wszystkim, którzy odwiedzili naszą czytelnię podczas Dni Otwartych serdecznie dziękujemy za wizytę, zainteresowanie oraz interesującą dyskusję. Zapraszamy do kolejnych wizyt i korzystania z naszych zbiorów w przyszłości.
Finał I edycji Olimpiady Statystycznej

19 kwietnia 2017 r. odbył się finał I edycji Olimpiady Statystycznej. Jedną z atrakcji przygotowanych dla finalistów i ich opiekunów była wizyta w Centralnej Bibliotece Statystycznej.

Podczas spotkania nasi goście mogli poznać historię biblioteki począwszy od momentu jej powstania w 1918 r. oraz dowiedzieć się jak wygląda nasza praca dzisiaj. Omawiane były dostępne w bibliotece usługi, zbiory w formie tradycyjnej i cyfrowej a także zasady korzystania z nich w czytelni, lektorium komputerowym oraz na odległość.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazywane w czytelni interesujące publikacje, m.in. statystyki z XIX w., dawne i współczesne wydawnictwa Głównego Urzędu Statystycznego, ciekawe wydawnictwa kartograficzne i zagraniczne roczniki statystyczne, których bogaty zbiór posiadamy i udostępniamy. Wszyscy chętni mogli też zwiedzić bibliotekę.

Zwycięzcom i finalistom Olimpiady Statystycznej serdecznie gratulujemy.  Dziękujemy za miłe spotkania. Wszystkich zapraszamy do odwiedzin i jak najczęstszego korzystania ze zbiorów Centralnej Biblioteki Statystycznej.


Do góry