Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Wiadomości

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Spotkanie w czytelni studentów kierunku Architektura Przestrzeni Informacyjnych z Uniwersytetu Warszawskiego.

18 marca 2019 r. gościliśmy w naszej bibliotece studentów kierunku Architektura Przestrzeni Informacyjnych z Uniwersytetu Warszawskiego. Przygotowaliśmy dla nich lekcję na temat działalności informacyjnej Centralnej Biblioteki Statystycznej.

Rozmawialiśmy na temat gromadzenia i udostępniania zbiorów w naszej czytelni i na odległość. Pokazywaliśmy możliwości naszej strony internetowej. Opowiadaliśmy o digitalizacji zbiorów, działaniach edukacyjnych i współpracy z innymi instytucjami.

W zajęciach uczestniczyli też pracownicy Zakładu Wydawnictw Statystycznych, którzy opowiedzieli i pokazali jak powstają książki, dzięki którym badania GUS mogą być udostępniane wszystkim chętnym, między innymi w Centralnej Bibliotece Statystycznej.

Dziękujemy bardzo za miłe spotkanie. Wszystkich którzy chcieliby wziąć udział w lekcji lub wykładzie w naszej czytelni zapraszamy do kontaktu i wizyty.

Finał III edycji Olimpiady Statystycznej

13 marca 2019 r. odbył się finał III edycji Olimpiady Statystycznej. W tym roku przeprowadzony został w czytelni Centralnej Biblioteki Statystycznej, gdzie trzydziestu najlepszych spośród ponad trzech tysięcy uczestników zmierzyło się z bardzo wymagającym egzaminem w formie pisemnej.

Po finale olimpijczycy wraz z opiekunami zostali zaproszeni na spotkanie w bibliotece, podczas którego opowiadaliśmy o historii i zasobach CBS oraz wspólnie oglądaliśmy współczesne i dawne publikacje z naszych zbiorów, między innymi statystyki GUS z okresu dwudziestolecia międzywojennego, zagraniczne roczniki, encyklopedie i wydawnictwa o nietypowej formie wydawniczej.

Wszystkim finalistom gratulujemy ogromnej wiedzy i osiągniętego sukcesu. Dziękujemy za miłą wizytę.

Zapraszamy też wszystkich miłośników statystyki do odwiedzenia  naszej biblioteki.


Dzień Otwarty z okazji Dnia Statystyki Polskiej

8 marca 2019 r. czytelnię Centralnej Biblioteki Statystycznej odwiedzili uczestnicy zorganizowanego w GUS Dnia Otwartego. Na gości czekały stoiska informacyjne, przy których można było spotkać się z pracownikami Centralnej Biblioteki Statystycznej, Głównego Urzędu Statystycznego i Zakładu Wydawnictw Statystycznych oraz porozmawiać na temat zbiorów Biblioteki, pracy w GUS, interesujących baz danych, prowadzonych w Urzędzie działań edukacyjnych a także procesu powstawania książki drukowanej.

Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili naszą czytelnię i kolejny już raz uczcili w ten sposób Dzień Statystyki Polskiej.

Seminarium dla słuchaczy Uniwersytetu Otwartego Trzeciego Wieku

14 lutego 2019 r. w czytelni Centralnej Biblioteki Statystycznej odbyło się seminarium zorganizowane dla słuchaczy Uniwersytetu Otwartego Trzeciego Wieku. Pan Wiesław Łagodziński Wiceprezes Rady Głównej i Przewodniczący Rady Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Statystycznego wygłosił wykład pt. „Rachunki narodowe – czym są i jak się je liczy”.

Dzięki seminarium można było dowiedzieć się jak dzięki systemowi rachunków narodowych bada i opisuje się rozwój kraju, jaka jest historia takich badań, co pokazują nam pomiary  wielkości dochodu narodowego, produktu krajowego brutto, deficytu budżetowego czy długu publicznego.

Wykład wzbogacony został prezentacją komputerową i zakończony interesującą dyskusją.

Było to już drugie spotkanie ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowane w naszej bibliotece. Dziękujemy serdecznie autorowi wykładu oraz wszystkim jego uczestnikom i zapraszamy gorąco do odwiedzin naszej czytelni

Wizyta zwycięzców konkursu „Mój rodzic pracuje w statystyce”.

15 stycznia 2019 r. w naszej bibliotece gościliśmy zwycięzców konkursu plastyczno-literackiego „Mój rodzic pracuje w statystyce”. Autorzy najlepszych prac wraz ze swoimi rodzicami zwiedzali ważne miejsca mieszczące się w gmachu Głównego Urzędu Statystycznego, między innymi czytelnię CBS.

Podczas spotkania opowiadaliśmy, jak dzięki bibliotece udostępnia się dane statystyczne, pokazywaliśmy przykłady publikacji z naszych zbiorów, zaprezentowaliśmy dawne zdjęcia oraz stronę internetową.

Dziękujemy bardzo za miłą wizytę, autorom wyróżnionych prac konkursowych serdecznie gratulujemy. Zapraszamy wszystkich do odwiedzania Centralnej Biblioteki Statystycznej.

Seminarium 19.12.2018

19 grudnia 2018 w czytelni Centralnej Biblioteki Statystycznej transmitowane było kolejne seminarium naukowe, które odbyło się w siedzibie Polskiego Towarzystwa Statystycznego.

W pierwszej części dr Krzysztof Markowski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie przedstawił działalność urzędu, opowiadając o działalności badawczej, publikacyjnej, promocyjnej i współpracy z innymi instytucjami i organizacjami.

Następnie dr Andrzej Jakubowski z Lubelskiego Ośrodka Badań Regionalnych wygłosił wykład pod tytułem „Wyzwania rozwoju miast przygranicznych”. Poruszone zostały takie zagadnienia jak wspólne cechy i różnice pomiędzy poszczególnymi miejscowościami przygranicznymi, wpływ granicy na sytuację społeczno-ekonomiczną, zalety, wady i możliwości jakie daje przygraniczne położenie miasta. Zagadnienia omawiane były na przykładach, wystąpienie zakończyła dyskusja i pytania słuchaczy.

Zapraszamy na następne transmisje które przeprowadzimy w naszej czytelni już w przyszłym roku. Informacje o terminach i tematyce będą pojawiać się na stronie Polskiego Towarzystwa Statystycznego oraz Centralnej Biblioteki Statystycznej.

Lekcja biblioteczna dla młodzieży

14 grudnia 2018 r. w czytelni Centralnej Biblioteki Statystycznej odbyła się kolejna lekcja biblioteczna dla młodzieży z województwa małopolskiego. Nasi goście odwiedzili Główny Urząd Statystyczny, by dowiedzieć się czym zajmują się statystycy oraz w jaki sposób i w jakim celu przeprowadza się badania statystyczne. Podczas lekcji opowiadaliśmy też o roli naszej biblioteki i pokazaliśmy przykłady interesujących publikacji, które można znaleźć w naszych zbiorach.

Dziękujemy bardzo za miłą wizytę.

Lekcja biblioteczna dla młodzieży

13 grudnia 2018 r. mogliśmy opowiedzieć o Centralnej Bibliotece Statystycznej kolejnej grupie młodzieży. Tym razem byli to uczniowie Szkoły Podstawowej nr 355, którzy odwiedzili Główny Urząd Statystyczny, by wziąć udział w lekcji na temat statystyki . Lekcja odbyła się w naszej czytelni. Pierwsza część lekcji poświęcona była bibliotece i publikacjom, które można w niej znaleźć a także zasadom korzystania ze zbiorów.

Dziękujemy za wizytę i zapraszamy wszystkich do korzystania z naszych bogatych zasobów. 

Lekcja biblioteczna dla młodzieży

30 listopada 2018 r. odbyła się u nas kolejna lekcja biblioteczna. Tym razem w naszej czytelni gościliśmy czterdziestoosobową grupę uczniów kilku szkół podstawowych z województwa małopolskiego. Podczas lekcji opowiadaliśmy co to jest statystyka oraz jaką rolę pełni Centralna Biblioteka Statystyczna. Pokazywaliśmy nasze książki, zwiedziliśmy magazyn zbiorów a także bawiliśmy się układając origami i rozwiązując krzyżówkę. Dziękujemy naszym gościom za bardzo miłe spotkanie.

Spotkanie ze słuchaczami Uniwersytetu Otwartego Trzeciego Wieku

29 listopada 2018 r. naszą bibliotekę odwiedzili słuchacze Uniwersytetu Otwartego Trzeciego Wieku działającego przy Towarzystwie Demokratycznym Wschód. Podczas spotkania zorganizowanego w czytelni nasi goście mogli obejrzeć film o działalności Głównego Urzędu Statystycznego, poznać historię Centralnej Biblioteki Statystycznej, dowiedzieć się jakie posiada ona zbiory oraz jak są one udostępniane. Korzystając z prezentacji komputerowej  oraz zorganizowanej wystawy pokazywaliśmy też interesujące publikacje statystyczne i historyczne. Wizyta sprawiła nam ogromną radość, serdecznie dziękujemy naszym gościom za wizytę. Wspólnie z Uniwersytetem Otwartym Trzeciego Wieku planujemy organizację kolejnych spotkań w przyszłości.

11 listopada 2018. Setna rocznica odzyskania niepodległości.

W roku 2018 obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji w naszej czytelni została przygotowana okolicznościowa wystawa. W otwarciu wystawy uczestniczyli pracownicy Centralnej Biblioteki Statystycznej.

Prezentowane publikacje pochodzą ze zbiorów biblioteki. Mamy nadzieję, że wystawa umili Państwu wizytę u nas oraz zachęci do zainteresowania historią naszego kraju i sięgnięcia po kolejne książki, które na co dzień udostępniamy.

Seminarium 18.10.2018

Czytelnicy odwiedzający Centralną Bibliotekę Statystyczną po raz kolejny mogli obejrzeć transmisję z autorskiego seminarium naukowego, które cyklicznie organizuje w swojej siedzibie Polskie Towarzystwo Statystyczne, uświetniając w ten sposób obchody 100lecia powstania GUS.

18 października 2018 r. prof. dr hab. Jerzy Cieślik wygłosił wykład pt. Przedsiębiorczość XXI w. – wyzwania dla nauki, polityki i statystyki”. Seminarium dotyczyło m.in. takich zagadnień, jak: spór o rolę przedsiębiorczości, pomiary aktywności przedsiębiorczej, segmentacja sektora przedsiębiorstw, innowacyjność czy relacje pomiędzy przedsiębiorczością a światem statystyki, nauki i polityki. Wykład tradycyjnie był transmitowany na żywo w naszej czytelni, przy wykorzystaniu dużego ekranu i rzutnika.

Zapraszamy serdecznie do uczestnictwa w kolejnych seminariach, które również będziemy transmitować. Informacje o nich będziemy umieszczać w naszym dziale „Wiadomości”.

Warszawski Festiwal Kultury bez Barier

W 2018 r. odbywa się szósta edycja Warszawskiego Festiwalu Kultury bez Barier, w ramach którego prawie osiemdziesiąt  instytucji  pokazuje swą dostępność dla osób niepełnosprawnych i wykluczanych. W tym roku w imprezie wzięły również udział Główny Urząd Statystyczny i Centralna Biblioteka Statystyczna, która 4 października gościła dwie grupy uczestników festiwalu.

W czytelni CBS z  gośćmi spotkali się pracownicy Głównego Urzędu Statystycznego oraz naszej biblioteki. Ponieważ część gości stanowiły osoby głuche, w spotkaniach brali udział tłumacze języka migowego.

Po powitaniu odwiedzający obejrzeli prezentację pokazującą dostępność urzędu dla osób niepełnosprawnych oraz możliwości i zalety pracy w GUS – pracodawcy równych szans. W dalszej części spotkania  opowiadaliśmy o naszej bibliotece, jej zbiorach i ich dostępności. Pokazywaliśmy też jak można korzystać ze zbiorów za pośrednictwem naszej strony internetowej. Goście mogli również obejrzeć wybór interesujących publikacji z naszego księgozbioru i Biblioteki Cyfrowej.

Uczestnictwo w Warszawskim Festiwalu Kultury Bez Barier było dla nas niezwykle miłym i cennym doświadczeniem. Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania. Zapraszamy do korzystania z naszych zasobów, które są dostępne dla wszystkich miłośników książek i statystyk.

Seminarium 20.09.2018

20 września 2018 r. w czytelni Centralnej Biblioteki Statystycznej można było obejrzeć kolejną transmisję autorskiego seminarium naukowego, odbywającego się w siedzibie Polskiego Towarzystwa Statystycznego. Prof. dr hab. Józef Oleński wygłosił wykład pt. „Społeczne środowisko informacyjne w gospodarce opartej na wiedzy”. Seminarium zostało zadedykowane tegorocznym obchodom 100-lecia Głównego Urzędu Statystycznego.


Podczas seminarium mogliśmy posłuchać o tym jak duże znaczenie ma dziś wiarygodna i  rzetelna informacja dla indywidualnego odbiorcy, grup ludzi oraz państw a także o obiegu informacji we współczesnym świecie.  Przedstawiona została m.in. rola środków masowego przekazu, nowych technologii czy sieci internetowej. Omawiane były możliwości ich rozwoju ale też zagrożenia związane z pojawianiem się informacji nieprawdziwych i mało wartościowych. Ważną cześć wykładu stanowiła kwestia bezpieczeństwa i wiarygodności oraz roli jaką powinny pełnić w ich ochronie instytucje państwowe oraz statystyka publiczna.


Centralna Biblioteka Statystyczna planuje przeprowadzenie kolejnych transmisji seminariów naukowych organizowanych przez Polskie Towarzystwo Statystyczne.

Zapraszamy do odwiedzin naszej czytelni.

Spotkanie poświęcone pamięci Andrzeja Jopkiewicza

11 września 2018 r. w naszej czytelni odbyło się szczególne spotkanie. Zorganizowane zostało we współpracy Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Spotkanie poświęcone było pamięci Andrzeja Jopkiewicza, zmarłego w 2017 r. zasłużonego dla naszego środowiska bibliotekarza i bibliografa.

Andrzej Jopkiewicz pracował w Dziale Bibliografii Muzeum Historycznego m. st. Warszawy, w Centralnej Bibliotece Wojskowej a następnie, w latach 1973-2004, w Centralnej Bibliotece Statystycznej, w której pełnił  funkcję dyrektora a potem wicedyrektora. Był jednym z założycieli reaktywowanego w 1981 r. Polskiego Towarzystwa Statystycznego, wybitnym działaczem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, autorem i współautorem licznych publikacji bibliograficznych, historycznych i popularyzatorskich dotyczących statystyki,  informacji naukowej i dziejów Warszawy.

Podczas wtorkowego spotkania pana Andrzeja Jopkiewicza wspominali jego przyjaciele i współpracownicy. Mogliśmy usłyszeć jakim człowiekiem był na co dzień, opowiadano o  jego dokonaniach zawodowych we wszystkich instytucjach, w których pracował i działał, o opublikowanych pracach, licznych zainteresowaniach i pasjach oraz niezwykłej, podkreślanej przez wszystkich, szlachetności charakteru.

Podczas spotkania można było również obejrzeć wystawę publikacji Andrzeja Jopkiewicza pochodzących ze zbiorów Centralnej Biblioteki Statystycznej.

Wszystkim uczestnikom spotkania serdecznie dziękujemy za obecność. Szczególnie jesteśmy wdzięczni za możliwość usłyszenia Państwa wspomnień. Były one niezwykle cenne zarówno dla tych, którzy Pana Dyrektora znali, jak i dla tych którzy nie mieli okazji spotkać go osobiście.

My Polacy 1918-2018

15 sierpnia 2018 r., w Święto Wojska Polskiego, z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości,  Narodowy Bank Polski zorganizował na placu Piłsudskiego w Warszawie widowisko połączone z piknikiem rodzinnym „My Polacy 1918-2018”, objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Główny Urząd Statystyczny był oficjalnym partnerem tego wydarzenia, a Centralna Biblioteka Statystyczna współuczestniczyła w przygotowaniu stoiska Urzędu. Na stoisku w godzinach 17.00–20.00 podejmowaliśmy znaczącą kilkusetosobowa grupę gości, opowiadając o stuletniej historii GUS oraz promując dotychczasowe osiągnięcia polskiej statystyki publicznej. Biblioteka eksponowała w gablotach muzealnych najstarsze wydane przez GUS publikacje z okresu tworzenia się II Rzeczypospolitej. Na życzenie gości udostępnialiśmy je do przeczytania w trakcie imprezy, co spotkało się z dużym zainteresowaniem. Następnie, o godz. 20:30 wspólnie obejrzeliśmy  widowisko teatralno-muzyczne pt. „Wolność we krwi”, przedstawiające historię Polski na przykładzie losów rodziny Poleskich od 11 listopada 1918 r. po dziś dzień.


Dziękujemy wszystkim, którzy 15 sierpnia odwiedzili nasze stoisko.  Zapraszamy Państwa do czytelni Centralnej Biblioteki Statystycznej, gdzie na co dzień udostępniamy wszystkie publikacje z naszych bogatych zbiorów.

Noc Muzeów 2018

19 maja 2018 r. aż do północy gmach  Głównego Urzędu Statystycznego gościł uczestników Nocy Muzeów. Jedną z atrakcji była możliwość wizyty w Centralnej Bibliotece Statystycznej, również w takich pomieszczeniach, które na co dzień nie są dostępne dla czytelników.

Naszych gościom pokazywaliśmy czytelnię, magazyny i pracownię digitalizacyjną. Opowiadaliśmy o naszej historii i zasobach, można było też obejrzeć wystawę publikacji ze zgromadzonych w ciągu stu lat zbiorów, między innymi najstarsze książki z XVIII w.

Było nam bardzo miło się z Państwem spotkać. Dziękujemy wszystkim, którzy wśród wielu innych atrakcji wybrali wizytę u nas. Było to ponad 360 osób. Z rozmów wiemy, że wielu z Państwa odwiedziło nas po raz pierwszy.

Zapraszamy do kolejnych spotkań, korzystania ze zbiorów w naszej czytelni i on-line oraz odwiedzin podczas następnej Nocy Muzeów za rok.

„Edukacja statystyczna w CBS” seminarium z okazji 100 lat Centralnej Biblioteki Statystycznej.

W 2018 r. Centralna Biblioteka Statystyczna obchodzi setną rocznicę swojego powstania. Z tej okazji 9 maja zorganizowane zostało okolicznościowe seminarium pod tytułem „Edukacja statystyczna w CBS”.

Dyrektor Biblioteki, Pani Bożena Łazowska powitała wszystkich uczestników, uroczyście rozpoczynając konferencję oraz przedstawiła plany działań w zakresie edukacji, które Biblioteka ma zamiar realizować w przyszłości. Pan Remigiusz Tworzydło z Działu Informacji i Bibliografii opowiedział o prowadzonych obecnie w CBS działaniach edukacyjnych. Pani Emilia Andrzejczak, naczelnik Biura Organizacji i Kadr GUS przedstawiła działalność edukacyjną prowadzoną przez Główny Urząd Statystyczny i inne instytucje statystyki publicznej. Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć wystawę okolicznościową pod tytułem „Centralna Biblioteka Statystyczna 1918-2018” przygotowaną przez Panią Dorotę Kierską kierującą Działem Udostępniania Zbiorów.

W konferencji wzięli udział wszyscy pracownicy CBS oraz zaproszeni goście z Głównego Urzędu Statystycznego, Urzędu Statystycznego w Warszawie, Polskiego Towarzystwa Statystycznego, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za wizytę, życzenia oraz bardzo miłe spotkanie. Centralna Biblioteka Statystyczna zaprasza wszystkich do odwiedzin i do korzystania ze zbiorów w kolejnym już stuleciu swojego istnienia.

Seminarium 26.04.2018

26 kwietnia 2018 r. w czytelni Centralnej Biblioteki Statystycznej można było obejrzeć kolejną transmisję seminarium naukowego zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Statystyczne.

Tym razem mogliśmy wysłuchać wykładu pana prof. dr hab. Tadeusza Szumlicza pt. „Jakie zabezpieczenie emerytalne?”.

Dzięki seminarium dowiedzieliśmy się jak skonstruowane były dawne i obecny system emerytalny oraz jak mógłby on wyglądać w przyszłości.

Przedstawione zostały zasady obliczania emerytury oraz to jak wysokość świadczeń zależy od wieku i stażu pracy.

Omówione zostały możliwe rozwiązania obecnych problemów, pomysły zmian oraz korzyści i zagrożenia z nich wynikające.

Pan profesor przedstawił również zasady działania i nadzieje związane z wprowadzeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Temat ubezpieczeń społecznych i przyszłych emerytur jest dziś częstym przedmiotem dyskusji, seminarium dostarczyło zatem wielu interesujących i potrzebnych informacji.

O kolejnych transmisjach, które będzie można obejrzeć w czytelni CBS poinformujemy wkrótce na naszej stronie internetowej.

Wideokonferencja 13.04.2018

„Rozwój gospodarczy Polski” seminarium naukowe transmitowane w czytelni CBS.

13 kwietnia 2018 r. w czytelni Centralnej Biblioteki Statystycznej na dużym ekranie transmitowane było seminarium naukowe dr hab. Cecylii Leszczyńskiej pt. „Rozwój gospodarczy Polski”. Seminarium zorganizowane zostało przez Polskie Towarzystwo Statystyczne jako część obchodów 100-lecia Głównego Urzędu Statystycznego. 

Pani Cecylia Leszczyńska przedstawiła interesującą prezentację na temat rozwoju gospodarczego Polski od 1918 r. aż do czasów współczesnych. Przy pomocy tabel, wykresów i zdjęć pokazane zostały największe osiągnięcia, przeprowadzane reformy, zrealizowane plany, ale też pojawiające się problemy i okresy kryzysu. Omówione zostały najważniejsze wydarzenia z historii polskiej gospodarki XX wieku, począwszy od tworzenia podstaw odradzającego się po okresie zaborów państwa aż po proces integracji z Unią Europejską. Wykład był niezwykle interesujący i pouczający.

Centralna Biblioteka Statystyczna planuje transmisje kolejnych seminariów naukowych organizowanych przez Polskie Towarzystwo Statystyczne w siedzibie Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Zapraszamy wszystkich do śledzenia naszego działu Wiadomości i odwiedzin czytelni CBS.


Statystyka bez barier, bo liczą się wszyscy

23 marca 2018 r. Centralną Bibliotekę Statystyczną odwiedzili uczniowie i opiekunowie, uczestnicy spotkania „Statystyka bez barier, bo liczą się wszyscy”.

Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o funkcji naszej biblioteki, o tym jak duże mamy zbiory, jakie publikacje można u nas znaleźć oraz jak zostać naszym czytelnikiem.

Podczas spotkania można było obejrzeć dawne i współczesne roczniki statystyczne oraz wydawnictwa kartograficzne: atlasy i różne rodzaje map, m.in mapy plastyczne polskich gór. Na koniec spotkania wspólnie układaliśmy puzzle o tematyce związanej z biblioteką. Wszyscy goście otrzymali też nasze materiały informacyjne i dyplomy.


Bardzo dziękujemy za miłe spotkanie, które sprawiło nam ogromną radość.

Zapraszamy serdecznie kolejne grupy oraz czytelników indywidualnych do odwiedzin Centralnej Biblioteki Statystycznej i korzystania z jej bogatych zasobów.


Finał II edycji Olimpiady Statystycznej

13 marca 2018 r. odbył się finał II edycji Olimpiady Statystycznej. Czytelnię CBS odwiedzili uczestniczący w finale uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami i opiekunami. Naszym gościom przedstawiliśmy prezentację „100 lat działalności GUS w zbiorach Centralnej Biblioteki Statystycznej”. Opowiadaliśmy o roli, jaką pełni nasza biblioteka w strukturach statystyki publicznej i pokazywaliśmy dawne oraz współczesne publikacje. Przybliżaliśmy sposoby korzystania z naszych zbiorów i pokazywaliśmy jakie możliwości wyszukiwawcze i bogactwo dokumentów oferuje tworzona przez nas Statystyczna Biblioteka Cyfrowa.

Serdecznie dziękujemy uczniom i towarzyszącym im opiekunom za odwiedziny i miłe spotkanie.  Wszystkim finalistom Olimpiady Statystycznej gratulujemy ogromnej wiedzy i osiągniętych wyników oraz życzymy wielu sukcesów w przyszłości.

Dzień Otwarty 9 marca 2018 r.

Z okazji Dnia Statystyki Polskiej 9 marca 2018 r. w Głównym Urzędzie Statystycznym zorganizowany został dzień otwarty. Impreza odbyła się w czytelni Centralnej Biblioteki Statystycznej.

Przy zorganizowanych w sali czytelnianej stoiskach informacyjnych pracownicy naszej biblioteki i poszczególnych departamentów GUS opowiadali o swojej pracy, objaśniali działanie tworzonych w urzędzie baz danych oraz odpowiadali na zadawane pytania. Każdy odwiedzający mógł zaopatrzyć się w okolicznościowe gadżety i materiały informacyjne. Wszyscy chętni mogli też wziąć udział w konkursach wiedzy statystycznej.

Odwiedzający stoisko Centralnej Biblioteki Statystycznej mogli poznać naszą historię oraz dowiedzieć jak dzisiaj wygląda praca bibliotekarzy. Opowiadaliśmy o naszym księgozbiorze i o usługach dostępnych w czytelni, informatorium a także świadczonych na odległość. Pokazywaliśmy dawne roczniki i publikacje z wynikami spisów ludności, prezentowaliśmy funkcje i serwisy dostępne na naszej stronie internetowej: katalogi zbiorów, serwis OECD iLibrary oraz Statystyczną Bibliotekę Cyfrową, w której udostępniamy najcenniejsze publikacje w wersji elektronicznej. Naszych gości obdarowywaliśmy ulotkami Centralnej Biblioteki Statystycznej, ekslibrisami oraz interesującymi publikacjami z dziedziny statystyki.

Wszystkim, którzy nas odwiedzili serdecznie dziękujemy za wizytę oraz ciekawe dyskusje przy naszym stoisku informacyjnymi. Wszelkie uwagi i sugestie na pewno wykorzystamy podczas naszej pracy.  

Zapraszamy wszystkich do odwiedzin naszej biblioteki i korzystania z jej bogatych zbiorów.

Wizyta uczniów Szkoły Podstawowej nr 94 im. I Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

2 marca 2018 r. Centralna Biblioteka Statystyczna gościła uczniów i opiekunów ze Szkoły Podstawowej nr 94 im. I Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Podczas przeprowadzonej lekcji opowiadaliśmy o naszej bibliotece, pracy bibliotekarzy, wypożyczaniu książek oraz wspólnie oglądaliśmy publikacje z naszego księgozbioru. Na ich przykładzie sprawdzaliśmy jak  przedstawia się dane przy pomocy tabel, wykresów i map. Rozmawialiśmy też o pracy statystyków, a potem wspólnie się w nich bawiliśmy, badając jaki mamy kolor oczu, włosów, zwierzęta domowe i wybierając ulubione owoce oraz pory roku. Układaliśmy wykresy z kartonów, cukierków i roczników oraz puzzle. Graliśmy też w gry statystyczne dostępne na portalu edukacyjnym GUS, bawiąc się w mini spisy oraz obliczając średni wzrost grupy osób.

Dziękujemy naszym gościom za wizytę. Sprawiła nam ona ogromną radość. Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzin Centralnej Biblioteki Statystycznej i korzystania z jej bogatych zbiorów.

Wizyta uczniów Społecznego Gimnazjum nr 4 im. Władysława Grabskiego

13 lutego 2018 r. naszą bibliotekę odwiedzili uczniowie Społecznego Gimnazjum nr 4 im. Władysława Grabskiego w Warszawie. Podczas lekcji bibliotecznej, która odbyła się w czytelni opowiadaliśmy o dawnych i współczesnych badaniach statystycznych, sposobach udostępniania wyników takich badań oraz roli jaką pełni Centralna Biblioteka Statystyczna.

Nasi goście mogli poznać historię biblioteki, dowiedzieć się jaki księgozbiór posiadamy oraz jak można z niego korzystać. Wspólnie oglądaliśmy dawne książki, mapy, karty pocztowe i inne interesujące wydawnictwa z naszych zbiorów.  

Podczas wizyty uczniowie wyszukiwali również dane potrzebne do tworzonego przez siebie projektu gimnazjalnego, wykorzystując publikacje GUS z okresu dwudziestolecia międzywojennego, roczniki wydawane współcześnie oraz zasoby elektroniczne dostępne w lektorium komputerowym.

Zbiory Centralnej Biblioteki Statystycznej to bogate źródło danych umożliwiających tworzenie wszelkiego rodzaju prac naukowych i projektów badawczych. Zapraszamy grupy zorganizowane oraz osoby indywidualne do kontaktu, odwiedzin i korzystania ze zbiorów naszej biblioteki.

Spotkanie z młodzieżą z Pozaszkolnej Placówki Specjalistycznej TPD „Helenów”

11 grudnia 2017 r. w czytelni Centralnej Biblioteki Statystycznej gościli podopieczni Pozaszkolnej Placówki Specjalistycznej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Helenów”.

Spotkanie było bardzo miłe. Rozmawialiśmy o bibliotece i pracy w niej, pokazywaliśmy zdjęcia, książki, mapy, plakaty i pocztówki z naszych zbiorów a nawet układaliśmy puzzle.

Dziękujemy naszym gościom za wizytę oraz wspólną zabawę i zapraszamy do kolejnych odwiedzin. Zachęcamy również wszystkich do korzystania z naszych bogatych zbiorów.

Wirtualny spacer po bibliotece

Na naszej stronie internetowej jest dostępna nowa zakładka: „Wirtualny spacer po bibliotece”.

Spacer pozwala na oglądanie na ekranie komputera panoramicznych widoków wnętrz Centralnej Biblioteki Statystycznej, również  miejsc niedostępnych na co dzień  dla czytelników.

Po wszystkich pomieszczeniach możemy spacerować przy pomocy myszki i rozwijanego menu w rogach ekranu.

Podczas oglądania możemy także dowiedzieć się czym zajmują się pracownicy poszczególnych działów.

Serdecznie dziękujemy twórczyni wirtualnego spaceru, Pani Edycie Leśniarek z Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze i zapraszamy do, nie tylko wirtualnych, odwiedzin.

Kondolencje.

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 10 października 2017 roku zmarł

Andrzej Jopkiewicz

bibliotekarz, bibliograf,

wieloletni dyrektor i wicedyrektor
Centralnej Biblioteki Statystycznej im. Stefana Szulca.

Był inicjatorem wielu rozwiązań rozwojowych,

kształtujących profil naukowy Biblioteki.

Utworzył w CBS  Dział Bibliografii i Dział Informacji Statystycznej, w których wydawane były wielotomowe serie: „Bibliografia Wydawnictw GUS”, „Bibliografia piśmiennictwa demograficznego” oraz „Bibliografia Piśmiennictwa Statystycznego (bez wydawnictw GUS)”, „Roczniki statystyczne świata
w zbiorach CBS”, „Zestawienia Bibliograficzne” i „Biuletyny CBS”.

Prowadził działania popularyzujące wiedzę statystyczną. Organizował Konkurs ze znajomości Małego Rocznika Statystycznego dla młodzieży szkół średnich. Był autorem kilkudziesięciu publikacji dotyczących Warszawy, historii literatury i informacji naukowej.

Był członkiem-założycielem Polskiego Towarzystwa Statystycznego oraz  zasłużonym działaczem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Został odznaczony: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski,
Złotym Krzyżem Zasługi, Honorową odznaką Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „W dowód uznania” i odznaką „Zasłużony pracownik informacji naukowo-technicznej”.

Żegnamy naszego Kolegę oddanego działalności na rzecz statystyki,

 bibliotekarstwa i informacji naukowej.

Żegnamy przyjaznego i otwartego na pomoc innym Człowieka.

Rodzinie i Bliskim Zmarłego
składamy wyrazy serdecznego współczucia.

Dyrekcja i pracownicy

Centralnej Biblioteki Statystycznej

im.Stefana Szulca

 

10.10.2017 - wizyta członków Stowarzyszenia „Bardziej Kochani”

10 października 2017 r. Centralną Bibliotekę Statystyczną odwiedzili członkowie Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani”.

Podczas wizyty w czytelni nasi goście mogli dowiedzieć  się czym zajmuje się biblioteka, w jaki sposób udostępnia swoje zasoby oraz na czym polega praca bibliotekarzy. Wszyscy mogli zapoznać się z interesującymi publikacjami z naszych zbiorów. Na ich przykładzie opowiadaliśmy jaki księgozbiór posiadamy, jakie statystyki można u nas znaleźć, a także jak ciekawie mogą być one prezentowane.  Obejrzeć można było dawne i współczesne publikacje z wielu krajów, między innymi dawne roczniki statystyczne, plakaty i karty pocztowe a także interesujące egzemplarze map i atlasów. Na koniec wszyscy goście otrzymali nasze materiały informacyjne.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za odwiedziny. Wspólne spotkanie było dla nas ogromną przyjemnością. Z wielką niecierpliwością czekamy na kolejne podobne wizyty w przyszłości i zapraszamy wszystkich chętnych do korzystania ze zbiorów Centralnej Biblioteki Statystycznej.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2017

18 i 19 maja 2017 r. Centralna Biblioteka Statystyczna im. Stefana Szulca gościła uczestników Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Z tej okazji w naszej czytelni zaprezentowana została wystawa dawnych map oraz zdjęć pokazujących zmiany wystroju sali czytelnianej na przestrzeni lat. Można było również obejrzeć współczesne i historyczne publikacje statystyczne i kartograficzne z całego świata.

Podczas przedstawionej prezentacji komputerowej opowiadaliśmy o działalności biblioteki i jej zbiorach. Pokazaliśmy też możliwości wyszukiwania informacji i korzystania z naszych zasobów na odległość. Zaprezentowana została dostępna na naszej witrynie Statystyczna Biblioteka Cyfrowa, jej funkcje oraz interesujące przykłady udostępnianych przy jej pomocy publikacji z XIX i XX wieku.

Na koniec wszyscy chętni mogli zapoznać się z dostępnym w czytelni księgozbiorem oraz  wydawnictwami  cyfrowymi z lektorium komputerowego. Można było również zaopatrzyć się w publikacje statystyczne wydane przez Główny Urząd Statystyczny i Eurostat oraz materiały informacyjne CBS.

Wszystkim, którzy odwiedzili naszą czytelnię podczas Dni Otwartych serdecznie dziękujemy za wizytę, zainteresowanie oraz interesującą dyskusję. Zapraszamy do kolejnych wizyt i korzystania z naszych zbiorów w przyszłości.
Finał I edycji Olimpiady Statystycznej

19 kwietnia 2017 r. odbył się finał I edycji Olimpiady Statystycznej. Jedną z atrakcji przygotowanych dla finalistów i ich opiekunów była wizyta w Centralnej Bibliotece Statystycznej.

Podczas spotkania nasi goście mogli poznać historię biblioteki począwszy od momentu jej powstania w 1918 r. oraz dowiedzieć się jak wygląda nasza praca dzisiaj. Omawiane były dostępne w bibliotece usługi, zbiory w formie tradycyjnej i cyfrowej a także zasady korzystania z nich w czytelni, lektorium komputerowym oraz na odległość.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazywane w czytelni interesujące publikacje, m.in. statystyki z XIX w., dawne i współczesne wydawnictwa Głównego Urzędu Statystycznego, ciekawe wydawnictwa kartograficzne i zagraniczne roczniki statystyczne, których bogaty zbiór posiadamy i udostępniamy. Wszyscy chętni mogli też zwiedzić bibliotekę.

Zwycięzcom i finalistom Olimpiady Statystycznej serdecznie gratulujemy.  Dziękujemy za miłe spotkania. Wszystkich zapraszamy do odwiedzin i jak najczęstszego korzystania ze zbiorów Centralnej Biblioteki Statystycznej.


Do góry